Nie tylko polegli są ofiarami wojny …

Nie tylko polegli są ofiarami wojny …

Taki motyw zdaje się przyświecał autowi podczas tworzenia wzruszającego popiersia „I’ll Be Home Soon Son”, i od tej nowości rozpoczniemy przegląd.  Tematyka Wielkiej Wojny ponownie się pojawi, a to za sprawą  monumentów upamiętniających tę wojnę jako dodatków na dioram z firmy Tiger Werke. Sporo miejsca zajmie również doskonale znany rzeźbiarz Maurice Corry, którego prace znalazły się na liście nowości dwóch firm. Oczywiście nie zabraknie również innych nowości.

ST Models

I'll be home soonRozpoczynamy od wywołanego we wstępie popiersia autorstwa Carla Reida pod tytułem „I’ll Be Home Soon Son”. Popiersie w skali 1/10 przedstawia moment pożegnania ojca wyjeżdżającego na front z kilkuletnim synem. Oprócz uchwycenia bardzo poruszającego momentu produkt ten wyróżnia się rewelacyjnymi detalami. Dodatkowo do wyboru otrzymujemy dwie głowy, w czapce lub hełmie. W sumie zestaw zawiera 17 elementów żywicznych. Jako drugą nowość ST Models przedstawiło popiersie pułkownika von Stauffenberga, czyli wykonawcy zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu. Popiersie składa się z trzech elementów i odlane jest w żywicy, w skali 1/20. Trzecia nowość tego producenta to niemiecki piechur zbrojny z połowy XIV wieku. Figurka w skali 54 mm składa się z ośmiu elementów żywicznych i kawałka mosiężnego łańcuszka. Miniatura prezentuje bardzo wysoki poziom detali i wydaje się bardzo ciekawą propozycją.

von StauffenbergGerman Infantryman

Mitches Military Models

US Airborne Division Soldier, Normandy 1944 to najnowsza propozycja tej firmy w skali 120 mm. Autorem tej figurki jest Maurice Corry i jest to pomniejszona wersja niemalże identycznej figurki w skali 200 mm tego samego autora. Jak zwykle jakość rzeźby i detale są najwyższej jakości, chociaż kieszenie mogą się wydawać mało skośne.

Normandy AirborneNormandy AirborneNormandy AirborneNormandy Airborne

Grenadier Miniatures

Będąc przy pracach Maurica Corry, to Grenadier Miniatures zapowiedział popiersie w skali 1/9 autorstwa właśnie tego doskonale znanego rzeźbiarza. Life Guards Officer, Waterloo 1815 bezie dostępny niestety w ograniczonym nakładzie 75 sztuk. Oczywiście detale są pierwszej klasy i powinny zadowolić każdego miłośnika okresu napoleońskiego.

Life Guard Officer

Tiger Werke

Powracając do wywołanego we wstępie tematu I Wojny Światowej firma Tiger Werke zapowiedziała na marzec szereg żywicznych monumentów upamiętniających ofiary tej wojny oraz kapliczek przydrożnych. Przygotowane w skali 1/35 mogą stać się centralnym elementem dioramki lub dodatkiem dla jakiejś większej scenki.

TW-35078 – W.W.1 Monument #2
TW-35082 – W.W.1 Monument #3
TW-35087 – W.W.1 Monument #4
TW-35088 – W.W.1 Monument #5
TW-35089 – W.W.1 Monument #6
TW-35101 – W.W.1 Monument #8
TW-35102 – W.W.1 Monument #9
TW-35121 – Roadside Shrine “Medium”
TW-35120 – Roadside Shrine “Large”

WW I MonumentWW I MonumentWW I Monument

WW I MonumentWW I MonumentWW I Monument

WW I MonumentRoadside ShrineRoadside Shrine

Bravo-6

Najnowszy zestaw autorstwa Władimira Demczenki przedstawia żołnierzy tajnej jednostki specjalnej MACV-SOG (jest to już trzeci zestaw Bravo-6 o takim tytule). Są to oczywiście figurki żywiczne w skali 1/35. W zestawie znajduje się dwóch żołnierzy (o azjatyckich rysach), pierwszy strzelający z XM177 w pozycji stojącej, a drugi przeładowujący granatnik w pozycji leżącej. Figurki charakteryzują się dynamicznymi pozami uchwyconymi w naturalny sposób oraz ładnie odwzorowanymi detalami. Nr katalogowy tego zastawu to 35045.

MACV-SOGMACV-SOGMACV-SOG

Bronco Models

Bronco Models, czyli firma specjalizująca się w produkcji plastikowych modeli pojazdów, poszerza również ofertę plastikowych figurek w skali 1/35. W marcu powinien trafić do sprzedaży zestaw zatytułowany WW2 British and Commonwealth War Correspondent (35140), w skład którego wchodzi sześć figurek korespondentów wojennych w różnych pozach i z najróżniejszym sprzętem. Z pewnością jakością i odwzorowaniem detali będą odbiegać od najlepszych figurek żywicznych, ale podejrzewam, że większość modelarzy nie będzie się wstydziła postawić również i te figurki w gablocie z figurkami. Przy odrobinie pracy figurki te mogą zostać przerobione na Polaków i to na pewno podnosi ich wartość w oczach wielu modelarzy znad Wisły.

British Correspondant Set

 

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>